Güney Kore, F-15K uçaklarını modernize etmek istiyor

Güney Kore, ABD ile F-15K uçaklarını modernize edecek!

Boeing, geçtiğimiz günlerde Arizona’daki Boeing Mesa tesisinde düzenlediği basın toplantısında Güney Kore ile ABD arasında F-15K uçaklarının modernizasyonuna yönelik görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

Güney Kore geçtiğimiz sene düzenlediği 148. Savunma Tedarik Programı Yönetim toplantısında, F-15K savaş uçaklarının görev yeteneklerini ve hayatta kalma kabiliyetini güçlendirmek için 2,76 milyar dolar değerindeki F-15K Geliştirme Projesini onaylamıştı.

F-15K 3

Modernizasyonun, F-15K uçaklarının mevcut mekanik AN/APG-63(V)1 radarlarının, AN/APG-82 AESA radarıyla değiştirilmesi, görev bilgisayarı ve aviyoniklerin güncellenmesi, kokpit elektroniklerinin ve ekranlarının yenilenmesi ve AN/ALQ-250 Eagle Pasif-Aktif Uyarı Hayatta Kalma Sistemi (EPAWSS) elektronik harp süitinin uçağa entegrasyonunu içerdiği belirtiliyor.

2024-2034 yılları arasında tamamlanması planlanan modernizasyonun maliyetinin güncel kurla 2,63 milyar dolar olması öngörülüyor.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından işletilen F-15 savaş uçaklarının en son versiyonlarında da kullanılan AN/ALQ-250 EPAWSS sistemi ile Güney Kore Havav Kuvvetlerine Ait F-15K uçaklarının elektronik harp yeteneklerinin geliştirilmesi ve hayatta kalabilirliğinin artırılması hedefleniyor.

F-15K 4

Boeing’in F-15 Programları ve Geliştirme Direktörü Robert Novotny modernizasyonla ilgili olarak, başlangıçta kısmi bileşen değişimine ilişkin değerlendirmeler olmasına rağmen, Kore Savunma Analizleri Enstitüsü (KIDA) tarafından yürütülen araştırmanın sonucunda uçağın ön tarafında bulunan tüm elektronik ekipmanların değiştirilmesine karar verildiğini söyledi.

Novotny, motorlar ve uçağın gövdesinde bulunan ekipmanlar için şimdilik bir modernizasyon düşünülmediğini ve Kore Savunma Edinimi Programı İdaresi (DAPA) ile iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti.

Novotny ayrıca modern hava tehditlerine ayak uydurmak ve hava muharebesinin gelişen ortamında önde olabilmek için mevcut modernizasyon planı kapsamında yapılacak iyileştirmelerin gerekliliğini vurguladı.

F-15K 1

Boeing yetkilileri, F-15K uçaklarının modernizasyonu tamamlandığında, savaş uçaklarının daha geniş bir operasyonel menzile ve gelişmiş performansa sahip olacağını, böylece Güney Kore ve ABD’nin ortak hava operasyonları sırasında birlikte çalışabilirliğinin artacağını öngörüyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.