Güney Kore Savunma Bakanlığı savunma bütçesinde artış istiyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/19efFarV5l8tAiN2kKCw7o” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Güney Kore Savunma Bakanlığı donanma gemileri imal etmeye odaklanmak için gelecek yıl bütçesinde yüzde 4,2 artış talebinde bulundu.

Defense World sitesinde yer alan habere göre Güney Kore Savunma Bakanlığı KF-21 avcı uçağı, uçak gemisi ve donanma için yeni gemiler inşa etmeye odaklanmak üzere 55,23 trilyon wonluk (42.4 milyar dolar) bütçe istedi. 

Habere göre teklif, 3 Eylül’de Ulusal Meclis’e sunulacak. Bakanlığın; gözetleme uyduları ve balistik füze erken uyarı sistemleri gibi unsurların satın alınması ve 3 bin 500 tonluk Ulsan sınıfı fırkateynlerin modernizasyonu için 13,7 milyar won ayıracağı aktarıldı.

Ayrıca Bakanlık, silah alımı ve diğer savunma yeteneklerini artırma projelerine 17,34 trilyon won ayıracak. Askeri kuvvetleri yönetmeye ise 37,9 trilyon won ayrılacağı belirtildi. 

Bunların yanı sıra Güney Kore Savunma Bakanlığı, 2033 yılına kadar kendi teknolojileriyle 30 bin ton sınıfında bir hafif uçak gemisi inşa etme planı için 7,2 milyar won talep etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.