Güney Kore savunma bütçesinde artışa gidiyor

Güney Kore, savunma projeleri ve alımları için gelecek yıl savunma bütçesini artırmayı planlıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, ordu için insansız hava araçları ve Patriot füzelerinin satın alınmasını içerecek şekilde 2023 yılı için 42,3 milyar dolarlık bir bütçe önerdi.

Önerilen bütçe, 2022 yılının yaklaşık 40 milyar dolarlık bütçesine oranla yüzde 4,6 arttı. Güney Kore hükümeti, Savunma Bakanlığı’nın önergesinin onaylanması için 2 Eylül 2022 tarihinde meclise sunmayı planlıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, toplam bütçenin 12,7 milyar dolarını silah alımları ve savunma yeteneklerini güçlendirmeye yönelik diğer projeler için harcamayı planlıyor. Bunun yanı sıra Seul hükümeti, halihazırda devam eden Kill Chain önleyici saldırı platformu ve Kore Hava ve Füze Savunma Sistemi için 3,9 milyar dolar ayıracak.

Orta irtifa gözetleme İHA’ları için 92,6 milyon dolar, daha fazla Patriot bataryası için 95,8 milyon dolar ayırmayı planlayan Güney Kore, ayrıca 230 mm çok namlulu roketatar sistemleri için ayrı bütçe belirleyecek.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’na göre, bütçe planında 3’üncü parti K-2 ana muharabe tanklarının seri üretimi, daha fazla yedek parça ve mühimmat sağlanması ve diğer önemli askeri varlıkların tedarik edilmesine yönelik toplam 4,9 milyar dolarlık projeler de yer alıyor.

Ayrıca bakanlık, en son silah teknolojilerini idamesi için 1 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.