Güney Kore, yükselen Kuzey Kore tehdidi nedeniyle savunma harcamalarını artırmayı planlıyor!

Güney Kore, yükselen Kuzey Kore tehdidi nedeniyle savunma harcamalarını artırmayı planlıyor!

Güney Kore Savunma Bakanlığı’na göre önümüzdeki beş yıl içinde savunma yeteneklerini güçlendirmek için savunma bütçesine 346,7 trilyon Kore Wonu (268,7 milyar dolar) kaynak ayırmayı planlıyor.

Güney Kore 2

Güney Kore Savunma Bakanlığı geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklama ile 2024 – 2028 Orta Vadeli Savunma Planı’nı duyurdu. Açıklanan Orta Vadeli Savunma Planı’na göre 2024 yılı savunma bütçesi 2023 yılına göre 17,3 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 13,4 milyar dolar) artış kaydetti.

Kuzey Kore’nin 21 Kasım’da keşif uydusu fırlatmasının sonra bölgede artan gerlimin ardından açıklanan bütçe düzenlemesi, askeri yeteneklerin iyileştirilmesi, asker seviyelerinin korunmasına yönelik çabaları ve savunma tesislerinin modernizasyonu ile yeni askeri tesislerin inşasına yönelik planları içeriyor.

Kuzey Kore Uydu 2-1

2024 – 2028 yılları arasında yeni savunma teknolojileri ve yetenekleri geliştirilmesi için ayrılan bütçe %6 artışla 113,9 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 88,3 milyar dolar) oldu. Ayrıca açıklamada her yıl bu amaçla ayrılan bütçenin %11 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi.

Bütçenin Kuzey Kore’ye karşı yeni caydırıcılık önlemleri, önleyici saldırı yeteneğinin geliştirilmesini ve Kuzey Kore füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı koyacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi için kullanılması öngörülüyor.

Kuzey Kore

Savunma Bakanlığı tarafından Güney Kore Silahlı Kuvvetleri için ayrılacak bütçe ise 10,8 trilyon Kore Wonu daha artarak 234,8 trilyon Kore Wonu (yaklaşık 182 milyar dolar) oldu. Güney Kore Savunma Bakanlığına göre bu bütçe, “güçlü ve savaşa hazır bir ordu” hazırlamak için birliklerin modernizasyon programlarını destekleyecek.

Finansman aynı zamanda ordunun “stratejik birimler ve ileri kuvvetler” oluşturmak için kendisini yeniden organize etmesine de yardımcı olacak.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.