Güney Kore hükümeti, 10 adet Hafif Silahlı Helikopter alımı için Korea Aerospace Industries ile 235 milyon dolar tutarında bir anlaşmaya imza attı.

The Defense Post'un The Korean Herald'tan edindiği bilgilere göre KAI; eğitim, bakım ve yedek parçalar da dahil olmak üzere uçakları 2024 yılına kadar teslim etmeye başlayacak.

Sözleşme; Savunma Edinme ve Program İdaresi'nin 2031 yılına kadar helikopterlerin seri üretimine yönelik 4.5 milyar dolarlık bir planı onaylamasının ardından gerçekleşti.

Sözleşme, helikopterde görev yapacak pilotların ve teknik personelin lojistik desteğini ve ilk eğitimini içeriyor.

Helikopterlerin ABD menşeili eskiyen 500MD ve Bell AH-1S Cobra saldırı helikopterlerinin yerini alması bekleniyor.

Güney Kore ordusunun en az 200 adet satın almayı planladığı helikopterler, KAI'nin KUH-1 Surion genel maksat helikopterinden sonra Güney Kore'nin ikinci yerli helikopterleri olacak. 

Helikopterin hafif taarruz, yakın hava desteği ve asker taşıma gibi çeşitli görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

The Korean Herald'ın haberine göre helikopter; 20 mm'lik taret makineli tüfek, güdümlü havadan karaya füzeler ve roketlerle donatılacak.

Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor

Akıllı çok fonksiyonlu ekran ve entegre bir elektronik harita bilgisayarı içeren dijital bir kokpite sahip olacak helikopter; Kore Ordusu'nun taktik veri bağlantısı, "otomatik pilot sistemi, yüksek performanslı hedef tespit ve tayin sistemi ve kaska monteli ekranlar" ile donatılacak.