Güney Kore’nin CIWS talebine ABD’den onay

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından duyurulan bilgilere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı yakın zamanda iki adet Phalanx silah sisteminin Güney Kore’ye satışı için onay verdi. Amerikan üretimi olan MK 15 Mod 25 Phalanx Close-In Weapons System (CIWS) Block 1B Baseline 2 (IB2) sistemlerinin satışının yaklaşık 39 milyon dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Defense Blog tarafından yapılan habere göre, Güney Kore satın alacağı silah sistemlerini, KDX III Batch II sınıfı gemilerinde kullanacak. DSCA tarafından yapılan açıklamalara göre, anlaşmanın sözleşmenin taraflarından kontrol sahibi olacak olan tarafın Raytheon olacağını açıkladı.

Phalanx silah sistemlerinin üreticisi olan Raytheon’ın sitesinde verilen bilgilere göre, Phalanx silah sistemleri gemi karşıtı füzeler ile birlikte karadaki ve denizdeki yakın hedefleri yok edebiliyor. Donanmalar tarafından yakın hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanılan Phalanx, karada ise ABD ordusu tarafından roketleri tespit etmek ve karşı koymak için kullanılıyor. Phalanx silah sistemlerinin Block 1B versiyonları ise hedeflere müdahale etmeden önce kullanıcılarına hedefi görsel olarak takip etme ve hedefin kimliğini belirleme şansı sunuyor.

Raytheon’ın sitesinde yer alan bilgilere göre, Phalanx silah sistemleri ABD donanması ile birlikte ABD’nin müttefiki olan 24 ülke tarafından kullanılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.