Güney Kore’nin KF-X uçağına elektronik muharebe sistemi entegrasyonu

Güney Koreli savunma şirketi LIG Next1, yeni bir elektronik muharebe sistemi geliştirdi. Şirketin geliştirmiş olduğu sistem, Korean Fighter eXperimental (KF-X) savaş uçağı ile entegre edilecek. KF-X ile entegre edilmesi için geliştirilen sistem kendi kendini savunmasını sağlayacak.

Janes tarafından yapılan habere göre, geliştirilen elektronik muharebe sisteminin prototipi KF-X savaş uçağı ile entegrasyonunun sağlanması için uçağın üretici firması olan Korea Aerospace Industries’e geçtiğimiz yıl teslim edilmişti. Ancak KF-X savaş uçağına ait prototip şu anda birleştiriliyor. Korea Aerospace Industries, uçağın ikinci ve üçüncü prototiplerini bu yıl içerisinde tamamlamak ve LIG Next1 tarafından tasarlanan sistemin uçaklarına entegrasyonunu 2022 yılında tamamlamak istiyor.

LIG Next1’in tasarlamış olduğu elektronik muharebe sistemine ait anlaşma 2016 yılında yapılmıştı ve yapılan anlaşma 101 milyon dolar değerindeydi.

5.Nesil KF-X Savaş uçağının özellikleri ise şöyle:

KF-X çok rollü savaş uçağının tek koltuklu ve çift koltuklu (tandem) kokpit konfigürasyonları ve Texstars tarafından sağlanan kuş çarpmasına dayanıklı kanopi ve ön camlarla donatılacak.

KF-X uçağı, Kore’nin F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II filosunun yerini alacak.

KF-X, 2,253 km/s hıza ve 2,900 km menzile sahip olacak.

Maksimum kalkış ağırlığı 25,580 kg olacak uçak, 7,700 kg azami faydalı yük taşıyabilecek.

Tek ve çift kabin varyantları olacak uçakta her kanat altında üçer sabit nokta (hardpoint) bulunacak uçakta, gövde içinde de dört adete kadar füze taşıyabilecek.

5.Nesil savaş uçağı, havadan havaya füzelerin taşınması ve fırlatılması için Cobham havadan havaya füze fırlatıcı lançer (MEL [Missile Eject Launcher]) ile donatılacak.

Füze fırlatıcı lançerler, bomba yuvaları, uygun istasyonlar ve geleneksel kanat pilon istasyonları ile çeşitli silahlar taşıyabilecek.

KF-X, Meteor veya AMRAAM havadan havaya füzelerini güvenli bir şekilde fırlatabilecektir. Uçak, ayrıca, Harris Corporation şirketinin BRU-47 ve BRU-57 serbest bırakma sistemlerini de sahip olacak.

5.Nesil KF-X savaş uçağının maliyetinin 135 milyon doları bulması beklenirken, F-35’lere göre maliyetinin 30 milyon daha fazla olması nedeniyle Güney Kore’nin dışında müşterisinin olup olmayacağı merak konusu haline geldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.