Gürcan Okumuş: EDGE HALKON gibi firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor

IDEX 2023 fuarı tüm hızıyla devam ediyor. 

Türk firmaların ileri teknolojilerle katılım sağladığı IDEX 2023 fuarı, yeni anlaşmalara ev sahipliği yaptı.

Savunma teknolojilerinde Türkiye’yi bağımsız kılma amacıyla faaliyetler yürüten TÜBİTAK SAGE, IDEX 2023 fuarının önde gelen Türk firmaları arasında yer aldı.

“EDGE HALKON gibi firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor”

TÜBİTAK SAGE Direktörü Gürcan Okumuş, SavunmaTR’ye özel yaptığı açıklamada HALKON firmasıyla yaptıkları anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyadaki sayılı savunma sanayii fuarlarından biri olan IDEX 2023’e TÜBİTAK SAGE olarak standımızla katılmadık ama bir imza törenimiz vardı. HALKON firmasıyla bir eğitim sözleşmesi imzaladık. Esasında görüştüğümüz çok sayıda konu var. Bizim açımızdan başlangıç noktası oldu. 2023 yılı içinde çok daha farklı ve büyük hacimli sözleşmeler imzalayacağız gibi gözüküyor. Burda büyük bir potansiyel var. Çatı kuruluşu Tawazun altında EDGE HALKON gibi firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Büyük bir pazar var. Üretim transferi, bazı teknolojilerin transferi gibi beklentiler var haklı olarak ama TÜBİTAK SAGE olarak zaten bizim alışık olduğumuz bir model. Kendi açımızdan önemli açılımlar yapabileceğimizi düşündüğümüz de bir pazar. Sonuçlarının olumlu olarak döneceğini düşünüyorum. Çok sayıda Türk firmamız burada. Türkiye de burada çok güçlü katılım sağlayan ülkelerin başında geliyor hem İDEX hem NAVDEX tarafında.”

“HALKON ekibine özel eğitimler sunacağız”

Gürcan Okumuş açıklamasının devamında EDGE HALKON ile yapılan anlaşmanın detaylarına ilişkin ise şunları söyledi:

“Biz HALKON ile imzaladık sözleşmemizi. HALKON’un burada bazı altyapı kurulumları var, özellikle enerjik malzemeler üzerine. HALKON’un; kurulan tesis hazır olduğunda işletme ekibinin de hazır olması yönünde bir planı var. Biz de TÜBİTAK SAGE altyapılarında kendilerine çok özel bazı eğitimler sunacağız. Genel kapsam bu şekilde ama tabi fazlara bölünecek ve gelecekte daha farklı bölümleri olacak bir sözleşme diyebiliriz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.