Hindistan, 3 nükleer denizaltıyı yüzde 95 yerlilikle üretecek

Çin Deniz Kuvvetleri’nin Hint Okyanusu bölgesinde (IOR) daha etkin bir hale gelmesi ve envanterini her geçen gün büyütmesi Hint Donanması’nı yeni denizaltı projelerine yöneltti. Hindistan, inşa edeceği denizaltıları Atmanibhar Bharat (kendi kendine yeten Hindistan) ideali ile hayate geçirecek.

İndia Today’in üst düzey bir hükümet yetkilisini kaynak gösterdiği habere göre, inşa edilecek 3 nükleer güç sistemli saldırı denizaltısı yüzde 95 yerlilik oranına sahip olacak. Uzun vadeli bir planın ilk aşaması olarak, 3 adet üretildikten sonra yeni 3 tane daha üretmek için çalışmalara başlanacak. 

Ayrıca yüksek yerlilik oranı sayesinde SSN’lerin, gerek kamu da gerekse de özel sektörde savunma sanayii üzerine faaliyet yürüten gruplara önemli bir kazanç sağlayacağı öngörülüyor.

Hint Donanması’nın 6 yerli nükleer denizaltı üretme fikri, 2014’te Başbakan Nerandra Modi iktidarının ilk döneminde hedef olarak belirlenmişti. Denizaltıların Vizag’ta bulunan gemi inşa merkezinde üretileceği aktarılırken; bir denizaltının maliyetinin de yaklaşık 2,05 milyar dolar olacağı ifade ediliyor. Yetkililer, projenin yüksek maliyetine rağmen uzun vadeli bir yatırım olması sebebiyle Hint ekonomisinin üstesinden gelebileceğini düşünüyorlar. Hint hükümeti ilk yerli üretim nükleer denizaltılarının 2032 yılına kadar tamamlanmasını amaçlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.