Hindistan ikinci Rafale filosunu Çin sınırına konuşlandıracak

Hindistan ve Fransız Dassout Aviation firması arasında 36 adet Rafale tipi savaş uçağının satışı noktasında imzalanan anlaşma kapsamında Hint Hava Kuvvetleri’ne teslimi gerçekleşen uçaklar Çin’e karşı caydırıcılık maksadıyla kullanılmaya devam ediyor. 

EurAsian Times’ta yer alan habere göre, Hindistan’a bu ayın sonunda yeni bir Rafale transferi gerçekleşecek ve Hint Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Rafale sayısı 24’e ulaşacak. 

Hint ordusu, dahil olacak yeni Rafale uçakları ile beraber Çin sınırında konumlanan Batı Bengal’deki Hasimara Hava Üssü’nde yeni bir Rafale filosu kurmayı amaçlıyor. Bundan önce teslimi tamamlanan 18 Rafale jeti ile Ambala Hava Üssü’nde bir filo oluşturulmuştu. 

Hasimara Hava Üssü 

Hindistan-Bhutan sınırında bulunan Hasimara Hava Kuvvetleri İstasyonu, Hindistan’ın Sikkim, Bhutan ve Çin’in Tibet Özerk Bölgesi arasındaki üç kavşak noktası olan Chumbi Vadisi’ne en yakın Hint hava üssüdür. Hasimara, Kalküta merkezli Doğu Hava Komutanlığı altında faaliyet yürütür. 

1962 Çin-Hindistan Savaşı’ndan sonra, NEFA’ya (bugünkü Arunachal Pradesh) ve Doğu Pakistan’a (bugünkü Bangladeş) yakın bir hava üssüne olan ihtiyaç hissedilir hale geldi. Bu süreçte Hashimara Hava Üssü hayata geçirildi ve 1965 Hindistan-Pakistan Savaşı ile 1971 Bangladeş Kurtuluş Savaşı esnasında aktif olarak kullanıldı.

Hasimara; Ladakh hattında Çin’e, Keşmir bölgesinde ise Pakistan’a karşı verilen mücadelede en kritik üslerden biri olarak konumlanmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.