Hindistan son Rafale uçağını da teslim aldı

Hindistan’ın Fransa ile yaptığı anlaşma; son Rafale savaş uçağının da alınmasıyla nihayete erdi.

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) bu sabah yaptığı açıklamada, 36 adet IAF Rafale uçağının sonuncusunun Hindistan’a indiğini duyurdu.

IAF’den yapılan açıklamada, uçağın BAE Hava Kuvvetlerine ait bir tankerden havada yakıt ikmali yaptıktan sonra Fransa’dan Hindistan’a ulaştığı belirtildi.

Hindistan’ın 2016 yılında imzaladığı yaklaşık 9,2 milyar doları aşan anlaşmadaki son uçağın da Hindistan’a inmesiyle tüm uçakların teslimatı tamamlanmış oldu. Daha önce teslim edilen diğer 35 adet Rafale savaş uçakları Ambala, Haryana ve Batı Bengal’deki Hashimara’da konuşlandırıldı.

ANI haber ajansının bildirdiğine göre yetkililer, RB kuyruk numaralı 36’ıncı uçağın geliştirme faaliyetlerinde kullanıldığı için Fransa tarafından tüm yedek parçaları ve diğer parçaları değiştirilerek Hindistan tarafına verildiğini söyledi.

4.5 nesil bir uçak olan Rafale, uzun menzilli havadan havaya ve havadan karaya uçabilme ve gelişmiş radar ve elektronik harp kabiliyetleri ile Hindistan’ın hava sahasındaki üstünlüğünü yeniden kazanmasına yardımcı oldu.

Resim[Hint Rafale savaş uçağının Ladakh semalarında görüntülendiği anlar]
Rafale, Çin ile çatışmanın zirveye ulaştığı bir dönemde Hindistan Hava Kuvvetleri’ne hızlı bir şekilde dahil edilmiş ve ülkeye varışından sonraki bir hafta içinde Ladakh üzerinde görev yapmaya başlamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.