Hindistan’a Rafale sevkiyatı sürüyor

Hindistan, envanterine Fransız Rafale uçaklarını katmaya devam ediyor.

Hindistan, 2016 yılında Fransız Rafale tipi savaş uçaklarından 36 adet sipariş etmişti. O günden bugüne beş farklı seferde 18 Rafale uçağının İAF’a teslimatı gerçekleştirildi. 6 Mayıs itibariyle de üç uçaktan oluşan altıncı kısım Hint Hava Kuvvetleri filosuna dâhil oluyor.

Fransa’nın Hindistan Büyükelçiliği resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla yeni partinin yolda olduğunu kamuoyuna duyurdu. Büyükelçilik konuyla ilgili olarak, “Üç Rafale uçağından oluşan yeni parti, Fransa’dan Hindistan’a uçmak için hazır; pilotlara sorunsuz ve güvenli bir uçuş dileriz.” ifadelerini kullandı.

Yeni parti ile beraber İAF envanterindeki Rafale jetlerinin sayısı 21’e çıkacak. Rafale jetlerinin yeni filosu Batı Bengal’deki Hasimara Hava Üssü’ne konuşlanacak. Bundan önce teslimi gerçekleşen uçaklar Ambala Hava Üssü’ne konuşlanmıştı.

Yakın zamanda Hint Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal RKS Bhadauria Fransa’ya giderek Rafale uçaklarının üretim ve bakım merkezini ziyaret etti ve tedarikçi grup ile süreci hızlandırmaya yönelik bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Rafale uçakları ve Hindistan

Fransa ile Hindistan Eylül 2016’da, toplam 7,8 milyar avro değerindeki 36 Rafale savaş uçağının satışı konusunda anlaşma imzaladı.

Fransız savunma şirketi Dassault Aviation tarafından üretilen 36 uçağın Hindistan’a satışı, Fransa tarihinde o zamana dek imzalanmış en büyük silah anlaşmasıydı.

Satış anlaşması Hindistan’da önemli bir tartışma konusu oldu ve muhalefetteki Ulusal Kongre Partisi kendi iktidarları döneminde daha ucuza pazarlığı yapılan uçakların 3 katı bedel ile alındığını iddia etti.

Geçen aylarda ise anlaşmayla ilgili yolsuzluk skandalları patlak verirken naylon faturalar kesildiği ortaya çıktı.

Pakistan ve Çin’e karşı hava hâkimiyeti kurma maksadıyla alınan Rafale uçaklarının ilk etapta Hindistan’ın Covid-19 virüsü ile olan savaşında kullanılacağı öngörülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.