Hindistan’ın Kovid krizi İsrail savunma endüstrisini vuruyor

İsrail savunma endüstrisi, Hindistan’a yapılan ihracattan yıllık yaklaşık 1 milyar dolar gelir sağlıyor, ancak Alt Kıta’yı kasıp kavuran salgın ülkenin savunma bütçesinde önemli bir kesintiye yol açacak.

İsrail merkezli Calcalisttech tarafından yapılan habere göre, Hindistan’ın salgınla mücadele kapsamında savunma bütçesini sağlık sektörüne kaydırması, ülkenin en önemli silah tedarikçilerinden olan İsrail’e zarar veriyor.

İsrail savunma endüstrisinin bayrak taşıyıcıları olan İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) tarafından yapılan tüm satışların yüzde 15’i Hindistan’a gerçekleştirilirken bu rakamlar Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri için yüzde 10, Elbit Sistemler Ltd. için yüzde 6 olarak konumlanıyor.

IAI Başkanı ve CEO’su Boaz Levy Calcalist’e verdiği demeçte, ‘’Hindistan’daki sağlık krizini endişe ile takip ediyoruz ve ülkenin ıstırabını sona erdirecek hızlı bir çözüm umuyoruz.’’  derken;  başka bir savunma sanayii şirketi yöneticisi de ‘’Hindistan’ın savunma bütçesinde büyük bir kesinti olacak ve hepimiz bir darbe alacağız.’’ sözlerini kaydetti.

Hindistan ve Çin arasında geçen yıl sınır bölgesinde yaşanan askeri gerginlikler İsrail savunma sektörü için yeni bir fırsat alanı doğurdu ve Hint ordusunun silah stoku ile istihbarat yetenekleri İsrail menşeli ürünlerle güçlendirilmeye çalışıldı.

Bu süreçte Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri tarafından üretilen güdümlü ‘’Spice’’ (Smart, Precise, Impact, Cost-Effective) bombalarının acil tedariki için anlaşma imzalandı. 2019 yılında Pakistan ile yaşanan krizin ardından da Hindistan yine aynı bombaları envanterine dâhil etmişti.  

Hindistan’ın ayrıca Himalaya Dağları’nda anlaşmazlık yaşanan bölgeyi yakından takip etmek için IAI tarafından geliştirilen insan hava araçları ile ilgilendiği biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.