Hint Donanması 24 taarruz helitopteri kiralayacak

Hint-Pasifik bölgesinde yaşanan güç mücadelelerinin tam merkezinde konumlanan Hindistan, donanma envanterini çeşitlendirmeye devam ediyor.

İndian Defence News’in haberine göre Hindistan Donanması, 24 adet taarruz helikopteri kiralamak istediğini ilan eden Bilgi Talebi (Request for Information, RFI) yayınlayarak piyasadaki tedarikçilerin yanıtlarını beklemeye koyuldu.

Kiralanacak helikopterlerin çift motorlu, ağırlığı 5 tonun altında, ayda 50 saatin üzerinde uçuş kapasitesine sahip, her türlü hava koşulunda faaliyet gösterebilecek radar sistemi gibi bir dizi özelliği bünyesinde barındırması gerekmektedir.

İlk aşamada genişletme opsiyonlu bir şekilde beş yıllığına kiralanacağı öngörülen helikopterler, donanmada gemi konuşlu olarak su üstü-sualtı harbi, arama kurtarma, lojistik gibi çok maksatlı görevler icra edecek.

Bilgi Talebi 18 Haziran’a kadar potansiyel tedarikçilerin ilgisine sunulu olarak kalacak. Halihazırda Hindistan menşeli ve yurt dışı üreticilerinden 7 firmanın kiralama isteğinde bulunduğu aktarılıyor.

Hindistan, şubat 2020’de imzalanan anlaşma kapsamında da donanmayı kuvvetlendrirmek adına Amerika’dan 24 adet MH-60 Seahawk çok maksatlı deniz helikopteri satın almıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.