Hint Donanması ilk parti MH-60R Seahawk helikopterlerini aldı

Hindistan hükümeti, donanma envanterine 24 adet MH-60R Seahawk ‘’Romeo’’ helikopteri alımı için Lockheed Martin firması ile 2,4 milyon dolar tutarında olduğu iddia edilen bir anlaşma imzalamıştı. 

India Today’in haberine göre Hint ordusu, ABD’nin San Diego açıklarındaki Deniz Hava Üssü’nde düzenlenen törenle ‘’MH-60R’’ helikopterlerinin ilk ikisini teslim aldı. Helikopterlerin ABD Deniz Kuvvetleri’nden Hint Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin gerçekleştiği törende Hindistan’ın ABD Büyükelçisi Taranjit Singh Sandhu’da hazır bulundu.

Törende konuşan Büyükelçi Sandhu, bu transferin ABD-Hindistan savunma sanayii ilişkileri açısından kilometre taşı olduğunu, iki ülkenin dostluğunun gökyüzünde birbirine dokunur hale geldiğini kaydetti.

Hindistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise, “MH-60R” çok maksatlı helikopterlerin, yeni nesil sensörlerle birden fazla görevi desteklemek için tasarlandığı ve her türlü hava koşuluna uygun bir donanıma sahip olduğu bilgisi paylaşıldı. Ayrıca helikopterlerin Hindistan’ın özgün ekipman ve silahlarına uygun şekilde modernize edileceği bildirildi.

Halihazırda, Hint Donanma pilotlarının helikopterleri kullanmak için eğitimlerinin devam ettiği aktarılırken, teslimi gerçekleşen helikopterlerin, Hint uçak gemisi INS Vikramaditya başta olmak üzere cephede ön saflarda yer alacak savaş gemilerinde konuşlandırılması hedefleniyor. Hint ordusu, Hellfire füzeleri ve MK 54 torpidoları ile donatılacak ”MH-60R” helikopterlerinin düşman (Çin) denizaltılarının etkisiz hale getirilmesinde de önemli bir rol oynayacağı fikrini taşıyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.