Hint Hava Kuvvetleri’nin pilot problemi

Filosunun yetersizliği, aktif kullanımda olan pek çok uçağın yakın zamanda gövde ömrünün tükenecek olması gibi sıkıntılarla mücadele eden Hint Hava Kuvvetleri’ne (IAF) bir darbe de pilotlarından geldi.

EurAsian Times’ın haberine göre IAF, her yıl görev süresi dolmadan ayrılan yaklaşık yüz kadar pilot yüzünden beşeri ve ekonomik kaynak kaybı yaşıyor. Hint Parlamentosu’nu bilgilendiren yetkililer, şu an da Hint Hava Kuvvetleri’nde 4239 pilotun görev yapması gerekirken bu sayının 3834’e ancak ulaşabildiğini açıkladılar. Mevcut duruma göre IAF’ın 405 pilot açığı var ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklama da pilotların son 5 yılda kuvveti terk etme oranındaki artışa yer verildi. Bakanlığın geçen yıl Bilgi Edinme Yasası kapsamında bir haber kuruluşu tarafından yapılan başvuruya verdiği yanıta göre, toplamda ayrılan 798 pilotun 289’u özel hava yollarında uçak uçurmak için gereken izin sertifikasını (NOC) talep etti.

Sadece 2017 yılında 117 pilotun istifa ettiği IAF’ta sürecin böyle devam etmesi halinde, kuvvetin operasyonel kabiliyetinde önemli ölçüde bir zayıflama yaşanacağı öngörülüyor. Haberde Hindistan’ın bölgesel hegemonya mücadelesi içinde olduğu Çin ve Pakistan’ın aynı alandaki verilerinin çok daha iyi olduğuna da dikkat çekilmiş.

Az iş, çok maaş

IAF pilotlarının özel hava yollarıyla çalışmayı tercih etme eğiliminin, daha az iş yükü buna karşın ise daha fazla ücret gibi bir dizi nedenden kaynaklandığı aktarılıyor. Konuya ilişkin yapılan araştırmalara göre, kuvvetten ayrılıp özel havacılıkta çalışmaya başlayan pilotlar ordudayken aldıkları maaşın 4 katı ücret alıyorlar.

Geçen yıl Hindustan Times, hükümet kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde, pilotların hizmetten ayrılmasını önlemek için hükümetin bir iyileştirme paketi üzerinde çalıştığını iddia etmişti. Bir savaş pilotunun yetiştirilmesi için para ve zaman anlamında yüksek harcamalar yapan Hint hükümeti, pilotların ayrılmasını engellemek için henüz somut bir adım atmadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.