Hint savunma endüstrisinin hedefi "ülkeye nefes olmak"

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke olan Hindistan, ulusal bir sağlık kriziyle karşı karşıya. Hint Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler, savunma sanayii firmaları ülkeyi ayakta tutabilmek için harekete geçti. 

The Tribune’nin haberine göre, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh; bakanlığa bağlı tüm iştiraklere, savunma sanayii üreticilerine, fabrikalara ellerindeki kaynakları acil olarak solunum cihazı ve medikal ürünler tedarik ederek değerlendirmeleri talimatını verdi. 

Hindistan’ın yerli savaş uçağı Tejas, sivil hastaların kullanımı için oksijen üretim merkezine dönüştürüldü. Tata ve ordu farklı ülkelerden taşınabilir oksijen üretim tesisleri ithal etmek için görüşmelerini sürdürüyorlar. 23 Nisan tarihinde Alman Linde firması ile Tata arasında 24 adet oksijen tankının Hindistan’a tedariki noktasında anlaşıldığı duyuruldu. 

Hindistan’da günlük vaka sayıları 300 bin bandını aşmış durumda. Hindistan’ın coğrafyası ve sosyo-ekonomik durumu göz önünde bulundurulduğunda tespit edilenden çok daha fazla hasta olduğunu ifade etmek mümkün. 

Ekonomik ve sağlık açısından ülke tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan ve ordunun hava, kara, deniz unsurlarını bütünüyle bu işe seferber eden Hindistan’a bu süreçte edilecek yardımlar ikili ilişkileri kuvvetlendirmek adına önemli bir fırsat alanı sunmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.