Hulusi Akar’dan F-35 ve S-400 açıklaması

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/25cRBFTGZtBnlCIuFXP6tf” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35 programı ve Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Ankara’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, Türkiye’nin artan riskler karşısında hava savunma ihtiyacının ortaya çıktığını, dolayısıyla ABD’den Patriot ve Fransa-İtalya yapımı SAMP-T hava savunma sistemlerini almak istediğini; ancak bunun mümkün olmaması sebebiyle S-400’ün temini yoluna gidildiğini hatırlattı.

Türkiye ile Rusya’nın S-400’lerin ikinci partisini alınması hususunda görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Hulusi Akar, “Geldiğimiz noktadan geri dönmek çok sorunlu bir durum. ABD’yi yaptırım gibi tehdit edici dilden uzak durmaya davet ediyoruz. Sorunların diyalog yoluyla çözümünü istiyoruz. ABD tarafı çözüm istiyorsa teknik düzeyde çalışarak çözüm bulunabilir.” dedi.

Hulusi Akar’dan F-35 programı mesajı

Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programına dönmeye hazır olduğunu vurgulayan Akar, “F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkâr olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.