HÜRKUŞ Nijer’e kanatlanmaya hazırlanıyor

Türk savunma sanayiinin çelik kartalları Afrika semalarını korumaya alacak.

Yakın zamanda Afrika semalarında uçmaya hazırlanan HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı, Nijer yolcusu.

Geçen yıl Nijer’e ihraç edilen HÜRKUŞ, teslimatına kısa süre kala ilk kez görüntülendi. HÜRKUŞ’un test pilotu Murat ÖZPALA, Linkedin üzerinden Nijer Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan HÜRKUŞ-C uçağının fotoğrafını paylaştı.

HÜRKUŞ’un teslim tarihine ilişkin henüz net bilgi bulunmazken yetkililerin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda teslimatların 2022 yılının sonu ya da 2023 yılının başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Eylül 2022’de Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’ye katılan TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan teslimatlara ilişkin yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Nijer uçaklarını (2) bu yıl sonunda, Çad uçaklarını (3) da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde teslim edeceğiz. Kabul uçuşu yapabilecek pilotları hazır hale getirdik. Kendi uçaklarının kabulünü pilotları yapıyor olacak. Eğitim, bakım personelinin de eğitimlerini tamamladık. Onlar da uçakların teslimatına yakın tazeleme eğitimi alacaklar.”

Nijer ve Çad’dan ilave siparişler gelecek

Hürkuş’ta ciddi bir potansiyel gördüklerini söyleyen Doğan, “Eğitim uçağı yanında görev uçağı dediğimiz kamera entegrasyonlu, belli mühimmatları atabilir versiyonunun Afrika’da çok güzel bir potansiyeli var. Bazı potansiyel müşterilerin ilk teslimatları beklediklerini de biliyoruz. İlk uçakları Nijer ve Çad’a verdikten, kullanımı başladıktan sonra geri dönüşlerin iyi olacağını biliyoruz. Sonrasında ilave siparişlerin hem Nijer ve Çad’dan hem de diğer potansiyel ülkelerden geleceğini biliyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla TUSAŞ tarafından tasarlandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.