Hüsrev Emin: Makedonya’daki Türklerin oranı en az yüzde 7

Makedonya’da 21 Nisan’a kadar internet üzerinden nüfus güncellemesi için kayıt işlemi devam ediyor.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türkler için nüfus sayımın önemine işaret eden açıklamalarda bulundu.

Hüsrev Emin, kimliğin herhangi bir baskı ve manipülasyon olmadan korunması gerektiğinin altını çizdi.

Balkan Postası’nın haberine göre, MATÜSİTEB öncülüğünde düzenlenen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu ile ilgili bilgiler veren Emin, iki farklı veriye dayanarak ülkedeki Türklerin oranının en az yüzde 7 olduğunu ve nüfus sayımı sonuçlarında yüzde 7’nin altındaki sonuçları da kabul etmeyeceklerini söyledi.

Makedonya’da bazı bölgelerdeki Türklere farklı bir milletten yazılmaları için baskı yapıldığını kaydeden Hüsrev Emin, Türklerin herhangi bir baskı yaşamadan özgürce kayıt olabilmeleri için yetkili kurumları sürekli bilgilendirdiklerini belirtti.

Sayım süreci ile ilgili tedirginlik yaşadıklarını ve bunu Devlet İstatistik Kurumu gibi yetkili kurumlara ilettiklerini aktaran Emin, konuyla ilgili sahada daha sık gözlemde bulunacaklarını ve vatandaşın herhangi bir baskı ve manipülasyona uğramadan sağlıklı kayıt yaptırmalarını sağlayacaklarından söz etti.

Emin, nüfus sayımındaki hassasiyetini de son olarak “Hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir devlet olarak, hukukun yasal çerçevesi aracılığıyla nüfus sayımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için her şeyi vereceğimize söylemek istiyorum.” şeklindeki ifadeleriyle açıkladı.

Yurt dışında bulunan vatandaşlar http://www. stat.gov.mk ve http://www.census.stat.gov.mk linklerinden nüfus sayımına katılabilecek.

Sayıma katılanlar; kişisel kimlik ve adres bilgileri, aile ile göç etmiş kişilerin verileri, medeni durum, etnik köken, ailede konuşulan dil, eğitim durumu, kişilerin ekonomik ve sağlık durumları gibi soruları cevapladıktan sonra kayıt işlemi sona eriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.