İlk parti Typhoon savaş uçakları Kuveyt’e ulaştı

Kuveyt’in, hava kuvvetlerini modernizasyonu kapsamında sipariş ettiği Eurofighter Typhoon savaş uçaklarından ilk ikisi Kuveyt’e ulaştı.

Kuwait News Agency (KUNA) teslimatı ”Hava kuvvetleri’ne teslim edilen 28 uçaktan ikisi, Kuveyt Hava Kuvvetleri’nin savaşa hazırlığında niteliksel bir sıçramayı temsil eden kapsamlı stratejik projenin parçası olacak.” ifadeleri ile duyurdu.

Kuveyt Ordusu Genelkurmay Karargahı’nın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, ”Kuveyt Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı ve İtalya Büyükelçisi’nin huzurunda ilk Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının kabulü için tören düzenlendi.” ifadeleri kullanıldı.

14 Aralık’ta İtalya’daki Torino Caselle Hava Üssü’nden MT55243, MT55244 kuyruk numarası ile havalanan Typhoon savaş uçaklarına, İtalyan Hava Kuvvetleri Boeing KC-767A yakıt ikmal uçağı, Mısır açıklarında yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Kuveyt, ilk 2 adet Eurofighter savaş uçağını 7 Aralık 2021 tarihinde İtalya’daki Caselle Hava Üssü’nde düzenlenen törenle teslim almıştı. Tören, Kuveyt’in İtalya Büyükelçisi Şeyh Azzam Al-Sabah ve Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Bandar Al-Mezyen’in katılımı ile gerçekleştirildi.

Kuveyt ve İtalyan Leonarda Nisan 2016’da, 28 Eurofighter Typhoon savaş uçağının tedarik edilmesi konusunda 8 milyar avro (9.09 milyar dolar) değerinde anlaşma imzalamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.