NATO’nun AWACS modernizasyonunda yeni gelişme

AWACS modernizasyonunda siber güvenlik için Infodas tercih edildi!

Temelde bir hava radarı olan ve bu prensipte çalışan AWACS, hava muharebelerinin yönetiminde önem kazanmıştır.

Yıllar içinde sistem sürekli bir yenilenmeye tabi tutulmuş ve böylece NATO ülkelerinin hava sahasının savunmasında önemli bir kuvvet gücü olarak varlığını sürdürmüştür.

Günümüz gerekliliklerine göre modernizasyon süreci devam eden sistem için Infodas’ın Disiplinler Arası Ağ Merkezi Çözümleri ve NATO SECRET onaylı Güvenli Ağ Geçidi, yeni sisteme ait güvenlik mimarisinin temel taşı olarak kullanılacak.

NATO-Cyber-1280x720

Bu sözleşme sayesinde Infodas yalnızca alanlar arası çözümler sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bunların karmaşık sistem mimarisine uyumlanması için de işbirliği içinde olacak. Sistem NATO’ya devredildikten sonra Infodas, kapsamlı yaşam döngüsü desteği sağlayacak.

Sözleşme, Infodas şirketinin havacılık ve savunma sanayiinin güvenilir bir ortağı olmak adına mevcut konumunu sağlamlaştırıyor. Boeing ile yapılan işbirliğinin bir parçası olarak Infodas, NATO’nun özel ve sıkı denetime tabi tutulan sistemi için gereklilikleri karşılayan ileri teknolojiler uygulayacak.

Modernizasyon sayesinde AWACS filosu; veri bağlantısı ve sesli iletişim yeteneklerindeki iyileştirmeleri içeren yeni bir iletişim ve ağ oluşturma yeteneği kazanacak. Infodas’ın Disiplinler Arası Ağ Merkezi Çözümleri, iletişim ağındaki farklı sınıflandırılmış güvenlik alanları arasında bilgi alışverişine ve veri aktarımına önemli katkı sağlayacak.

İmzalanan sözleşme ertesinde Infodas’ın Genel Müdürü Thorsten Ecke şunları söyledi: ‘’ Boeing tarafından seçilmek benim için büyük bir zevktir. Infodas, NATO SECRET onaylı çözümleri ile bu kritik NATO yeteneğini güçlendirmeye katkıda bulunabilecek. Müttefik Kuvvetler Avrupa Yüksek Karargâhı (SHAPE) bünyesindeki AWACS merkezinde görev yapmış eski bir Alman Hava Kuvvetleri Subayı olarak gurur duyuyorum.’’

NATO-Cyber_edited

Thorsten Ecke, sözlerinin devamına ekibinin oldukça motive ve kararlı olduğunu belirtirken, en son teknolojiye sahip çözümlemeleri NATO Erken Uyarı ve Kontrol Programı Yönetim Teşkilatı (NAPMA) yönetimine zamanından önce sunmak istediklerini belirtti. Sözleşme sayesinde Infodas’ı ittifak için ileri teknolojileri sağlayan bir lider haline geldiğinin de altını çizdi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.