İngiliz "HMS Victorious" denizaltısında yangın çıktı

İngiliz Donanması’na ait Vanguard Sınıfı “HMS Victorious” adlı nükleer denizaltı, yaşanan acil durum sebebiyle su yüzüne çıktı.

İngiliz The Sun’ın haberine göre sualtında seyreden “HMS Victorious” denizaltısı; çıkan bir yangın sebebi ile çok gizli görevini iptal etmek zorunda kaldı.

Trident II füzesi taşıyan ve İngiltere’nin nükleer silahlı dört denizaltısından ikincisi olan “HMS Victorious”ta yangının çıkmasının ardından kaptan acil durum ilan etti ve 130’dan fazla mürettebatın tamamı harekete geçti. 

UGM-133 Trident II - Wikipedia

Büyük felakete yol açabilecek yangının hızla kontrol altına alındığı kaydeden İngiliz Donanması’ndan kaynaklar; Kraliyet Donanması’nın her bir üyesinin iyi birer itfaiyeci olduğunu ve bu sebeple gemi ve denizaltıların olaydan etkilenmediğini şu şekilde ifade etti:

“Kraliyet Donanmasının her açık deniz üyesi nitelikli bir itfaiyecidir. Bu, gemilerimizin ve denizaltılarımızın olaylara hızlı ve verimli bir şekilde yanıt vermesini sağlayarak operasyonel çıktıların etkilenmemesini sağlıyor.”

Geniş kapsamlı onarım faaliyeti geciken gemi, zehirli dumanları dışarı atmak için Kuzey Atlantik’te yüzeye çıktı.

Hasarı değerlendiren denizaltının kaptanı; HMS Victorious’ın Faslane’de bulunan HMNB Clyde’taki üsse geri dönmesi emrini verdi. 

Yangının “alternatif akım” (AC) gücünü “doğru akıma” (DC) dönüştüren bağımsız bir elektrik modülündeki bir arızadan kaynaklandığı aktarıldı.

Bir Kraliyet Donanması sözcüsü ise yaşananlara ilişkin olarak bir dizi tatbikat için ABD’ye geçiş yapmakta olan HMS Victorious’ın denizdeki kesintisiz caydırıcılığın etkilenmediğini söyledi; ancak denizaltı operasyonlarının detayları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Uluslararası sularda seyrine devam eden HMS Victorious; başka sistemler tarafından tespit edilemeyen özelliğe sahip ve devlet başkanının komut vermesi halinde silah fırlatmaya hazır halde bulunuyor.

HMS Victorious

29 Eylül 1993’te denize indirilen 15.900 bin tonluk Vanguard sınıfı HMS Victorious isimli nükleer denizaltı, Kraliyet Donanması’nın 40 yılı aşkın kesintisiz nükleer caydırıcı devriyeler sağlayan dört denizaltısından biri olarak biliniyor. 

150 m uzunluğa ve 25+ knot hıza sahip HMS Victorious; bünyesinde Trident II füzesini taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.