İngiliz ordusu tatbikatta yapay zeka kullandı

İngiliz ordusu yapay zekanın muharebe ekosistemindeki rolünü artırıyor.

Gov.uk internet sitesinde yer alan haberde 20. Zırhlı Piyade Tugayı’na mensup birliklerce çevre ve arazi hakkında bilgi sağlayan bir yapay zeka motoru kullanıldığı ifade edildi. Önemli otomasyon ve akıllı analitiklerin geliştirilmesi sayesinde yapay zeka motorunun karmaşık veri yığınlarını hızlıca parçalayabildiği, çevre ve arazi ile ilgili etkili bilgi sağlayarak ordunun uygun faaliyet ve çıktı planlaması yapmasına olanak sağladığı belirtildi.

Bulut yapısında barındırılabilen veya bağımsız modda çalışabilen bu yapay zeka yeteneğinin, birliklere anında planlama desteği sağlama ve komuta-kontrol süreçlerini geliştirme şeklinde avantajlarla önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağladığı aktarıldı.

Önümüzdeki dört yıl boyunca 24 milyar sterlin değerinde bütçe artışı elden eden Savunma Bakanlığı, bu dört yıllık süreç içerisinde yapay zeka, yapay zeka destekli otonom sistemler, siber, uzay ve yönlendirilmiş enerji sistemlerinde gelişen teknolojilere odaklanarak savunma Ar-Ge çalışmalarına 6,6 milyar sterlin yatırım yapmayı planlıyor.

Gelecekte Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin, rakip davranışlarını tahmin etmek, keşif yapmak ve savaş alanından gerçek zamanlı istihbarat aktarmak için yapay zekayı daha fazla kullanması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.