İngiltere: Avrupa’nın güvenliği doğrudan tehdit edilebilir

Vladimir Putin’in 21 Şubat’ta yaptığı açıklamalar sonrasında bütün dünya teyakkuza geçti ve Rusya’nın bir sonraki hamlesini beklemeye başladı.

24 Şubat 2022 sabahında ise Rusya, Avrupa’nın yanı başında bulunan Ukrayna’ya top yekün bir işgal girişimini başlattı.

Günlerdir devam eden savaşta ise birçok asker ve sivil hayatlarını kaybetti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa için de büyük bir tehdit olarak algılayan Batılı ülkeler ise Ukrayna’ya hem para yardımı hem de askeri malzeme yardımı yapmaya başladı.

ABD uydu istihbaratını gerçek zamanlı olarak Ukrayna ile paylaşırken Avrupalı devletler de Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteğine başladılar.

Ukrayna’ya yapılan desteklerin yanı sıra Rusya’ya da büyük ekonomik yaptırımlarda bulunan Batılı ülkeler, hava sahalarını Rus uçaklarına kapattıklarını açıkladı.

Bu durum Rusya’yı daha saldırgan bir hale getirdi ve Rusya sivillerin halen bölgede olmasına rağmen şehirleri bombalamaya başladı.

Avrupalı liderler de Rusya’nın bu saldırgan ve pervasız eylemlerine tepkiler göstermeye devam ediyor.

Son olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın ve Putin’in pervasız tavırlarını eleştirdi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Johnson’ın, bu sabah erken saatlerde Zelenkskiy’le Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki endişe verici durumla ilgili telefonda görüştüğü bildirildi.

İki liderin de Rusya’nın nükleer santrale yönelik saldırısını derhal durdurması ve acil durum ekiplerinin tesise sınırsız erişimine izin vermesi gerektiği konusunda mutabık olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan Johnson, Putin’in pervasız eylemlerinin artık tüm Avrupa’nın güvenliğini doğrudan tehdit edebileceğini söyledi. İngiltere’nin durumun daha da kötüleşmemesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti. Johnson, gelecek saatlerde acil bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Toplantısı isteyeceğini ve İngiltere’nin bu konuyu Rusya ve yakın ortaklarıyla derhal gündeme getireceğini ifade etti. Her iki lider de ateşkesin çok önemli olduğu konusunda hemfikir.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.