İngiltere ve Hindistan ilişkilerinde yeni dönem

İngiltere, Hint-Pasifik vizyonu kapsamında ikili ilişkilerinde ayrıcalıklı bir konumda tuttuğu Hindistan ile arasındaki askeri bağları güçlendirmeye devam ediyor.

Hindustan Times tarafından yapılan habere göre Hindistan Başbakanı Nerandra Modi ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında gerçekleşen görüşmede iki ülkenin arasındaki “10 yıllık yol haritası” masaya yatırıldı.

İkilinin çizdiği rotaya göre sürdürülen güvenlik ve savunma sanayii iş birlikleri genişletilecek. Bu kapsamda İngiltere, Hindistan’ın MK2 hafif savaş uçağı programına destek olacak ve terör örgütlerine karşı da kararlı ve uyumlu eylemlerde bulunmak için müşterek hareket edilecek.

İki başbakan Hint-Pasifik’te deniz iş birliğini artırma ve operasyonel düzeyde koordinasyon sağlama konularında da mutabık kaldılar. Hindistan, donanmanın Hint Okyanusu Bölge Fizyon Merkezi’ne (IFC-IOR) İngiliz bir irtibat subayını davet etti. IFC-IOR, Hint Okyanusu Bölgesi’nde Hint-Pasifik’in ortak çıkarlara sahip gruplarını içeren önemli bir bilgi paylaşım merkezi.

Görüşme sonrası yayınlanan bildiride, ‘’Her iki başbakan da savunma ve uluslararası güvenlik çerçevesinde mevcut askeri iş birliğini derinleştirmeyi kabul etti. İleride ortaklaşa yeni nesil savaş uçağı ile deniz itki ve kontrol sistemlerini iş birliği içinde geliştirmek; bu kapsamda da üniversiteler aracılığıyla bağları kuvvetlendirmek konusunda anlaşarak iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir çağ açtılar.’’ ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa İlişkileri Sekreteri Sandeep Chakravorty anlaşmayla ilgili olarak, ‘’10 yıllık yol haritası, Hindistan ve İngiltere’nin siber, uzay, suç ve terörist tehditlerle mücadele çabalarını güçlendirmek, özgür, açık ve güvenli bir Hint-Pasifik bölgesi geliştirmek için stratejik bir ortaklık.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.