İngiltere’den RPAS sistemine 65 milyon Sterlinlik yatırım

Hava ve Uzay Gücü konferansı’nda konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece, ‘’İlk üç Koruyucu Uzaktan Kumandalı Hava Sistemini (RPAS)’’ üretmek için 65 milyon Sterlin tutarında bir sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Protector, dünyanın ilk sertifikalı RPAS’ı olup, sivil hava sahası da dahil olmak üzere yoğun, ayrıştırılmamış hava sahasında çığır açan ‘algılama ve önleme’ teknolojisi sayesinde uçmasını sağlıyor.

40 saate kadar tutarlı bir şekilde uçabilme yeteneğinin sahip Protector geniş kapsamlı İstihbarat, Gözetleme, Hedef Alma ve Keşif operasyonlarında kullanılacak.

Koruyucu RPAS hasar toleransı, buzlanmayı önleme ve yıldırımlardan korunma gibi özelliklere sahip olacak şekilde tasarlandı. Protector ayrıca gelişmiş veri bağlantılarını, İngiltere yapımı Brimstone füzesi ve Paveway IV Lazer Güdümlü Bomba gibi yeni nesil, düşük teminatlı, hassas saldırı silahlarını da taşıyacak.

Sözleşme, ilgili yer destek ekipmanı ile birlikte toplam 16 uçağı (ek 13 seçeneği ile üç platformun ilk sırası) ve sevenGround Kontrol İstasyonlarını kapsamakta.

RPAS, tüm testlerini başarıyla tamamlamasının ardından, 2024 yılında İngiltere Savunma Bakanlığının hizmetine girmesi planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.