İran donanma filosuna yeni gemiler kattı

İran Donanması denizlerdeki gücünü artırmaya devam ediyor.

2020 yılında ABD’nin hava saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin adını taşıyan ve İran’ın keşif-taaruz gemisi olan Shahid Soleimani İran Donanması’na teslim edildi.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bagheri, İran’ın güneyindeki liman kenti Bandar Abbas’taki açılış töreninde yaptığı konuşmada, Shahid Soleimani devriye savaş gemisinin çok görevli bir deniz aracı olduğunu belirterek sürat tekneleri, dikey kalkış ve iniş (VTOL) ‘drone’ları ile orta ve kısa menzilli füzeleri ateşleyebilen geminin hava savunma füzeleri ile donatılmış ilk İran askeri gemisi olduğunu sözlerine ekledi.

Aynı büyüklükteki gemilere kıyasla çok daha yüksek manevra kabiliyetine ve çok daha küçük bir dönüş yarı çapına sahip olan gemi; çeşitli saldırı ve savunma taktiklerinin uygulanmasında çok önemli rol oynuyor.

Düşük radar kesiti, helikopter iniş kalkış alanına, yerli koruma ve iletişim sistemlerine sahip olan gemi; 6 farklı seyir füzesi, 16 kısa menzilli SAM, 6 orta menzilli SAM 1x 30 mm tabanca ve 4x 20 mm tabanca +2 saman dağıtıcı ana silah sistemlerinden oluşuyor.

Devrim Muhafızları Donanması ayrıca Shahid Rouhi ve Shahid Dara yüksek hızlı ve füze fırlatma hücumbotlarını da teslim aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.