İran Silahlı Kuvvetleri yeni sürat tekneleri edindi

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri, ülkenin güney bölgesi sularında gerçekleşecek operasyonlara yönelik 340 muharip sürat botu tedarik etti. İran Genelkurmay Başkanı Mohammad Bagheri, Bandar Abbas kentindeki törende yaptığı konuşmada, “yüksek manevra, ateş gücü ve çeviklik gibi birçok özelliklerinden dolayı sürat tekneleri denizde yeri doldurulamaz bir rol oynuyor.” açıklamasında bulundu.

Sputnik sitesinde yer alan haberde, Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki gerilim tırmanmaya devam ederken Devrim Muhafızları Ordusu Donanması’nın geçen mayıs ayında çeşitli sınıflardan 112 sürat teknesi daha teslim almış olduğuna dikkat çekildi. İran yetkililerince yapılan çalışmalarda, araçların hidrodinamik özelliklerini artırma, radar görünürlük kesitlerini azaltma ve araçların hızını saatte 90 knot’a (165 kilometreden fazla) kadar artırma faaliyetlerinin başarıya ulaştığı ifade edildi.

Donald Trump yönetimi sürecinde İran ile ABD arasındaki gerilimler bir İran askeri komutanının suikasti gibi nedenlerden dolayı sıcak çatışma eşiğine yaklaşmıştı. Joe Biden başkanlığındaki yönetimin gerilimleri ve yaptırımları gevşeteceği öngörülüyordu, ancak yönetim ise İran’ın uranyum zenginleştirmeleri durmadığı müddetçe bunların devam edeceğini açıklamıştı. Bu gibi gelişmeler savunma sanayii alanında İran’ın ürün tedarik-geliştirme sürecini tetikliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.