İran yeraltı balistik füze üssü inşa ediyor

İran, ABD ve Batı’nın tepki gösterdiği balistik füze üretimine devam ederek yeni balistik füze tesisleri inşa etmeye devam ediyor.

The Intel Lab adlı sitede yer alan rapora göre uydu görüntüleri İran’ın, ülkenin orta kısmındaki Isfahan kentine 25 km uzaklıkta yeni bir yeraltı balistik füze üssü kurduğunu gösteriyor.2005 yılında inşaatına başlanan ve 2011’e kadar kazı çalışmaları devam eden yeraltı balistik füze üssünün bu tarihten sonra inşa sürecinin yavaşladığı belirtildi.

2011 ve 2019 yıllarında tamamen duran inşa süreci, uydu görüntülerine göre 2019 yılının sonlarında tekrar başladı. Son uydu görüntüleri ise kazı alanındaki kepçelerin sayısında artışın olduğunu ve yeraltı tesisine giden yolların iyileştirildiğini gösteriyor. Ayrıca Isfahan Havalimanı’na tünel çalışmaları için çeşitli ekipmanların getirildiği de uydular tarafından görüntülendi. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin yaptırımları adım adım kaldırmasını reddettiklerini belirterek İran’ın taahhütlerine dönmesi için tüm yaptırımların lağvedilmesi gerektiğini söylemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.