İsmail Demir: S-400’lerin ikinci partisinin alımı söz konusu

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk savunma sanayiinde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

TRT Haber’in sorularını yanıtlayan İsmail Demir; S-400 alımı, MMU projesi, ATAK Helikopteri, HÜRJET ve TCG Anadolu hakkında bilgiler verdi.

S-400 alımı gündemde

Türkiye savunma sanayiinin sahaya verdiği ürünlerin emsalleriyle boy ölçüşecek ve onlardan da daha iyi olacak seviyede ürünler olduğunu söyleyen İsmail Demir, S-400 hava savunma füze sistemiyle ilgili yeni bir açıklamada bulundu. İsmail Demir S-400 alımına ilişkin şunları söyledi:

“Baştan beri planlanan alımın ikinci partisinin alımı söz konusu. Türkiye düşündü taşındı Amerika ne derse desin ben ikinci sistemi de alacağım diye inatlaşıyor manzarasından çok Türkiye baştan verdiği kararın aynısını uygulamaya devam ediyor.”

“2023’te Milli Muharip Uçağımızın hangardan çıkmasını hedefliyoruz”

İsmail Demir, MMU hakkında da bilgiler verdi. Demir MMU ile ilgili şunları söyledi:

“Çok çok iddialı bir proje ama inancımız var. Yola çıktık, inşallah hedefe varacağız. Bu milletin gençleri, mühendisleri bunu başaracaklar. 2023’te Milli Muharip Uçağımızın hangardan çıkmasını hedefliyoruz.”

“ATAK için talepler var”

İsmail Demir ATAK Helikopterlerine büyük talep olduğunu söyledi:

“ATAK helikopterlerimiz için dünyada önemli ölçüde talep var. ATAK-2 ana hatlarıyla daha fazla yük taşıyabilen, daha fazla kabiliyetleri olan bir helikopter olacak. Dünyada şu anda sınıfında en iyi bir, iki helikopter arasında sayılıyor. Sloganımız: Bir şey insan yapısıysa biz daha iyisini yaparız.”

HÜRJET VE TCG Anadolu 

Anadolu Gemisi’nin bu sene içerisinde devreye alınacağını belirten İsmail Demir, “HÜRJET tasarımcısı arkadaşlarımız onun gemiye iniş kalkışıyla ilgili çalışmaları yapıyorlar. Hem bir çıkartma yapma kabiliyeti olacak, hem üzerinde deniz aracı, kara unsurları ve hava unsurları taşıyan bir güç aktarma platformu olacak. İlk planlandığı halinde bir SİHA/İHA konuşlandırma yoktu. Şimdi ona göre tasarım değişiklikleri de yapılıyor. HÜRJET’imizi de inşallah 2023’te görmeyi umuyoruz, hedefimiz bu. Helikopterlerimiz, uçaklarımız gün sayıyor. Tabii mühendislerimiz de gün sayıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.