İspanya’dan 20 adet Eurofighter Typhoon siparişi

İspanya, envanterindeki Eurofighter Typhoon savaş uçağı sayısını artırıyor.

İspanya Savunma Bakanlığı, 20 adet yeni nesil Eurofighter Typhoon savaş uçağının tedariki için NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı (NETMA) ile 2.043 milyar avro değerinde bir sözleşme imzaladı.

Halcon programı kapsamında yapılan anlaşma, İspanyol Hava Kuvvetlerinin kullanımında olan F-18 Hornet savaş uçaklarının yerini almak üzere 16 adet tek kişilik ve 4 adet çift kişilik olmak üzere toplam 20 adet E-Scan AESA Radarı entegreli Eurofighter savaş uçağının alımını kapsıyor.

İmzalanan sözleşme ile İspanyol Eurofighter Typhoon filosunun 90 uçağa ulaşması amaçlanırken sözleşme kapsamında ilk teslimat, 2026 yılında gerçekleştirilecek.

2.043 milyar avroluk sözleşme, İspanya Bakanlar Kurulu tarafından 14 Aralık 2021’de onaylandı ve sözleşme; uçaklar, motorlar, bir simülatör ile gerekli destek hizmetlerini içeriyor.

İspanya Hava Kuvvetleri, 2003 yılından beri iki farklı üssünde Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını aktif olarak kullanıyor. Bu sözleşme ile Kanarya Adaları’ndaki Gando adlı üçüncü bir hava üssü de Eurofighter savaş uçakları ile donatılacak.

İspanyol Eurofighter’larının montaj, test ve teslimat faaliyetleri, Airbus Getafe (İspanya) tesislerinde gerçekleştirildi. Airbus ayrıca Getafe’de İspanyol Hava Kuvvetleri’nin Silahlanma ve Deneysel Lojistik Merkezi (CLAEX) ile koordineli olarak, Tranche 1 Eurofighter’lar için yeni CM02+ yazılım paketinin uygulanması gibi çeşitli modernizasyonlar yapmak için çalışıyor.

Bu yazılımın sunduğu önemli bir taktik iyileştirme, Litening-III Hedefleme Podu’nun entegrasyonunu takiben havadan karaya mühimmatlara otomatik olarak hedefleme gerçekleştirmek için kazanılan yeni kapasitesi olarak biliniyor.

Eurofighter; Birleşik Krallık, İspanya, Almanya ve İtalya’dan oluşan dört çekirdek ülkeyi kapsayan Avrupa’nın en büyük savunma programı olarak biliniyor. Eurofighter programı bugüne kadar 9 farklı ülkeden 681 uçak siparişi aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.