İspanya’dan 36 adet Airbus H135 siparişi

İspanya Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı 23 Aralık tarihinde 36 adet Airbus H135 genel maksat helikopteri için sipariş verdi.

Airbus tarafından yapılan açıklamaya göre; İspanya Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri için 18 adet, İçişleri Bakanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü ve Guardia Civil için 18 adet H135 genel maksat helikopteri teslim alacak. Yapılan açıklamada; teslimatın 2022’nin başlarında gerçekleşeceği ifade edilirken helikopterlerin maliyetine dair bilgi paylaşılmadı.

İspanya Savunma ve İçişleri Bakanlıkları 36 H135 için imza attı

Halihazırda 16 H135 helikopterinden oluşan bir filoya sahip olan İspanyol ordusunun teslim alacağı helikopterlerle İspanyol Hava Kuvvetleri ilk H135’ine ve İspanyol Donanması da ilk Airbus Helikopterlerine kavuşmuş olacak. 

İçişleri Bakanlığı şu anda Ulusal Polis, Guardia Civil ve Tráfico ile birlikte çalışan 31 adet H135 helikopterden oluşan bir filoya sahip.  H135’lerin; Policía ve Guardia Civil’in gözetleme ve kurtarma faaliyetleri gibi çok geniş görevlerde kullandığı BO105 helikopterlerinin yerini alacağı aktarıldı.

Helionix aviyonik paketi ile donatılan hafif, çift motorlu H135’ten 64 ülkede 1.350 adet  bulunuyor.

Filonun 6 milyon uçuş saatini geride bıraktığı biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.