İspanya’dan SIRTAP İHA tedariki

İspanya, ordusunu güçlendirmek adına insansız hava aracı filosunu genişletiyor.

Airbus ile İspanya Savunma Bakanlığı arasında 3 adet Yüksek Performanslı Taktik İHA SIRTAP için bir sözleşme imzalandı.

İmzalanan sözleşme; her biri 3 adet insansız hava aracı ve bir yer kontrol istasyonundan oluşan toplam 9 adet sistemi içeriyor. Sözleşme ayrıca, İspanyol Silahlı Kuvvetlerini eğitmek için 2 adet simülatör tedarikini kapsıyor.

Gerçekleştirilen anlaşma ile ilgili Airbus tarafından yapılan açıklamada, “İspanya Savunma Bakanlığı ile birlikte taktik İHA segmentindeki bu yeni teknolojik dönüm noktası, ulusal egemenliği güçlendirecek. SIRTAP, ulusal yetenekleri entegre ederek tamamen İspanya’da geliştirilecektir. Bununla birlikte, çok yönlülüğü ve ITAR (Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemeleri) içermeyen bileşenlerin kullanımı sayesinde, uluslararası pazarda önemli bir rol oynamasını da bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İspanya için üretilecek ilk SIRTAP İHA prototipinin ilk uçuşunun 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

150 kg’dan fazla yük taşıma kapasitesiyle SIRTAP, hem karada hem de denizde gelişmiş gözetim, istihbarat ve keşif görevleri için tasarlandı.

2 bin km’den fazla bir menzil ve 20 saatten fazla dayanıklılık, en zorlu ortamlarda gündüz ve gece operasyonlarına izin vererek yüksek esneklik ve reaktivite sağlayacak.. Sistem, ayrılmış hava sahasında uçmak için sertifikalandırılacak.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.