İsrail, lazer füze savunma sistemine hazırlanıyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Rafael Advanced Defence Systems CEO’su Har-Even ve Elbit System’den Oren Segev lazer füze savunma sisteminin son halini inceledi.

Rafael Advanced Defence Systems’in resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda, ”İsrail Savunma Bakanlığı, Iron Beam lazer füze savunma sisteminin üretimi için finansman sağlayacağını açıkladı. Savunma Bakanı Benny Gantz ve Rafael Advanced Defence Systems CEO’su Har-Even, dünyadaki en güçlü lazer sistemi olan Iron Beam’in geliştirilmesinden gurur duyuyor.” ifadeleri kullanıldı.
 

Şubat ayında İsrail Başbakanı Naftali Bennett, başkent Tel Aviv’deki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, ”Yaklaşık bir yıl içinde İsrail ordusu, önce deneysel ardından operasyonel olarak lazer füze savunma sistemini hizmete alacak. Önce güney sınırına (Gazze Şeridi’ne yakın) kurulacak ve daha sonra farklı noktalara.” ifadelerini kullanmıştı.

Demir Kubbe hava savunma füze sisteminin çok maliyetli olduğuna da değinen Başbakan Bennett, ”Örneğin Han Yunus’ta (Gazze Şeridi’nin güneyi) yaşayan Ahmet adlı bir kişi, birkaç yüz dolara mal olan ev yapımı bir roketi İsrail’e fırlatabiliyor. Ama buna karşın İsrail’in Demir Kubbe sistemi tarafından fırlatılan füzenin maliyeti on binlerce dolar. Bu durum Ahmet’in daha fazla roket atmasına ve bizim daha fazla önleme füzesi atmamıza ve milyarlar harcamamıza sebep olan mantıksız bir denklem. Bu denklemi kırmaya karar verdik ve bu sadece birkaç yıl içinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Haziran 2021’de Cessna tipi bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ile birkaç drone’un başarılı bir şekilde imha edildiğini açıklamıştı. Ayrıca sistemin küçük ve büyük İHA’lara ek olarak roket ve havan mermilerini de imha edebilen versiyonunun operasyonel olması ve 2024 yılının sonuna kadar İsrail kuvvetleri tarafından kullanılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.