İsrail, Lockheed Martin’in helikopterlerini tercih etti

İsrail, savunma alanında ordunun kabiliyetlerini artırmak amacıyla modern sistemleri envanterine katmaya devam ediyor. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı açıklamalarda yeni ağır yük helikopterlerinin satın alınmasının İsrail Hava Kuvvetleri’nin savunma yeteneklerini geliştirmek adına önemli olduğunu dile getirdi. Bakan, İsrail’in geniş çaptaki operasyonlarını yürütebilme kabiliyetini devam ettirmesi için ağır yük helikopterlerinin gerekli olduğunu da belirtti. İsrail CH-53 Sea Stallion helikopterlerini 1960’lı yıllardan beri kullanmakta.

Defense News tarafından yapılan habere göre, İsrail Savunma Bakanlığı 25 Şubat tarihinde Lockheed Martin tarafından üretilen CH-53K helikopterlerini satın almaya karar verdiğini duyurdu. Böylece bakanlık Boeing yapımı CH-47 ağır yük helikopteri yerine Lockheed Martin’in üretmekte olduğu CH-53K helikopterlerini tercih etmiş oldu.

İsrail’in daha önceden kullandığı CH-53 helikopterlerinin bir kısmı yaşanan kazalar sonucunda işlevini yitirmişti. Helikopterlerin diğer kısmı ise acil inişler yapmak zorunda kalmıştı. İsrail geçtiğimiz dönemlerde helikopterlerin yedek parçaları için ABD Savunma Bakanlığı’ndan beş adet CH-53 tedarik etmişti.

İsrail şu anda yirmi üç adet CH-53 ağır yük helikopterine sahip olmakla birlikte daha önceden yayınlanan raporlara göre yirmi, yirmi beş arasında ağır yük helikopterinin daha satın alınacağı düşünülüyor.

2017 yılında İsrail ağır yük helikopteri satın alma düşüncesi ile pazara yöneldiğinde temin edilen Lockheed Martin CH-53K maliyeti 87 milyon dolardı. İsrail’in Boeing tarafından üretilmekte olan Chinook CH-47 helikopterlerini tedarik etmesi için gereken maliyet ise 38 milyon dolardı. İsrail’in aradaki fiyat farkı sebebiyle Chinook’a yönelmekte olduğu o dönemde yazılan raporlardan anlaşılmaktaydı; ancak 2020 yılında yeni hükümetin kurulmasıyla son kararın verilmesi bekleniyordu. İsrail CH-53K helikopterlerinin teslimat tarihi veya tedarik edilecek helikopterlerin maliyeti konusunda henüz bir açıklamada yapmadı. CH-53 helikopterlerinin güncel birim fiyatı 131 milyon dolar olarak ifade ediliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre bütçe konusunda yaşanan anlaşmazlıkların ardından İsrailli Savunma Bakanı, İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından sunulan önerileri kabul ederek Boeing’in CH-47 helikopterleri yerine Lockheed’in CH-53 helikopterlerinde karar kıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.