İsrail Savunma Sanayiinde denetim boşluğu

İsrail gizli servisi Şin Bet ile İsrail polisinin ortak açıklamalarında 20 şüphelinin Asya’da ismi verilmeyen bir ülkeye yönelik “dolanan mühimmat” ve kamikaze drone’u geliştirdiği, ürettiği ve satttığı ifade edildi. Gözaltına alınan şüphelilerden birinin yakın tarihlerde yine bir Asya ülkesine füze satımı faaliyetine karıştığı öğrenilmişti. Şin Bet yetkilileri, söz konusu şüpheliler arasında eski savunma sanayii çalışanlarının da yer aldığı zanlıların devlet güvenliğini ve savunma ihracatı denetimi yasalarını ihlal etmelerine ek olarak kara para aklama ve harici ekonomik suç iddialarıyla gözaltına alındıkları açıklamalarında bulundu.

The Times of Israel sitesinde yer alan haberde, Rishon Lezion Sulh Ceza Mahkemesi’nce dava hakkında birçok detayın “gag order” (mahkeme konusunun basın üyelerince açıklanmasını ya da yorumlanmasını yasaklayan mahkeme kararı) içerisinde kalması kararlaştırıldığı ifade edildi. Ancak olayın İsrail Savunma Bakanlığı’nın Savunma İhracat Kontrol Ajansı (Defense Export Control Agency, DECA) yönetimi altındaki askeri materyal ve silahların kontrolü mekanizmasında yer alan bazı boşlukları ortaya çıkardığı belirtildi.

Haberin devamında yer verilen bir raporda, İsrail’in 2015-2019 yılları arasında, gerçekleştirdiği 4,3 milyar dolarlık satışlar neticesinde dünyanın en büyük 8’inci silah ihracatçısı konumunda olduğu ve en büyük üç müşterisi arasında ise Hindistan, Azerbaycan ve Vietnam’ın yer aldığı aktarıldı.

Haberde bunlara ek olarak İsrail’in savunma sanayii sektörünün 150-200 bin kişiyi istihdam etmesine ve 1600 ruhsatlı silah ihracatçısına sahip olduğuna değiniliyor. Bu noktada, doğal olarak ülkenin kayda değer savunma sanayii hacmini çeşitli açılardan denetlemek ve kontrol altında tutmak amacıyla DECA’nın öne çıktığı ifade ediliyor. Ancak söz konusu şüpheli(ler) DECA’yı aşmanın yolunu keşfetmiş gözükmekteler. Kurumun kontrol alanının dışına çıkma adına izlenebilecek yöntemler arasında ihracat lisansına asla başvurmama gibi temel yöntemlerin varlığına da dikkat çekiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.