İsrail’den Amerikan ordusuna Aktif Koruma sistemi

Amerikan Ordusu’nun geçtiğimiz yıllara nazaran en büyük tatbikatının bir parçası olarak Avrupa’ya konuşlandırdığı Amerikan tankları üzerlerinde yeni bir gelişmiş askeri teknoloji taşıyor. Zırhlıyı anti-tank füzelerine karşı korumak için aktif koruma sistemi tasarlandı.

Amerikan Ordusu, Savunma Avrupa tatbikatının ikinci aşamasına geçmeden önce 10 Temmuz’da yayınlanan fotoğrafların bazılarında Almanya Bergen-Hohne bölgesinde bulunan eğitim alanında ağır ekipman taşıyıcısı yüklendiği sırada sağ kenarında İsrail yapımı bir Trophy Aktif Koruma Sistemi’ni (APS) taşımakta olan bir M1 Abrams ana muharebe tankını görülüyor.

ABD Ordusu Avrupa Sözcüsü’ne göre 18. Askeri Polis Tugayı bu ayın başlarında eğitim alanındaki 8 M1A2 Abrams ana muharebe tankına ordu envanterinde bulunan Trophy sistemlerini kurdu ve tankları sahada konuşlandırdı.

Trophy APS sistemi gelen zırh delici ve güdümlü roketleri av tüfeği benzeri bir patlama ile hedefe ulaşmadan yakalamak ve yok etmek için tasarlanmış ve bilindiği kadarıyla bu konuşlandırma, sistemin ilk saha deneyimi olacak.

Amerikan Ordusu, 2018’de orduda bulunan M1A2 SEP v2 ana muharebe tanklarını Rafael İleri Savunma Sistemleri tarafından geliştirilen Trophy APS ile donatmak için Leonardo DRS ile 193 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

The National Interest’e göre Trophy sistemi aracın sürekli ve 360 derecelik korumasını sağlamak için entegre edilmiş radar kullanarak çalıştırılıyor. Bir tehdit tespit edildiğinde sistem tehditle beklenen çarpışmadan önce yaklaşan tehdidi yok etmek için patlamaya ayarlanmış dar bir alana fırlatılan küçük deliciler kullanabiliyor.

Trophy sistemi, potansiyel düşmanları bulmak için düşman ateşinin kaynağını da izleyerek saldırı altındaki tank ekibinin neredeyse anında ateşe karşılık vermesini de sağlayabiliyor.

Leonardo ve Rafael (lol) ilk Trophy APS’lerini Ekim 2019’da Amerikan Ordusu’na teslim ettikleri sırada dört Abrams Tugayı’nı zırh karşıtı sistemlerle donatmayı planladıklarını açıklamışlardı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.