İsrail’in son iki Sa’ar-6 korveti teslim edildi

İsrail, gelecek 30 yılda donanmasının bel kemiğini oluşturacak Sa’ar sınıfı korvetlerine kavuştu.

Israel Defense’in haberine göre İsrail Donanması için Alman şirket ThyssenKrupp tarafından inşa edilen toplam 4 adet Sa’ar-6 sınıfı korvetlerden son iki adedi, İsrail Donanması’na teslim edildi. “INS Atzmaut” ve “INS Nitzachon” adlı 2 korvetlerin devir teslim töreninde konuşan İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Eliyahu Sharvit, ”İsrail Donanması’nı ve Alman ThyssenKrupp şirketini olağanüstü çabalarından ötürü kutluyorum. Sa’ar sınıfı korvetler ilişkilerimizi perçinleyecek.” ifadelerini kullandı.

Korvetler Almanya’daki ThyssenKrupp tersanesinden İsrail’in Hayfa limanına getirilerek çeşitli silah ve radar sistemleri entegre edilecek.

Sa’ar-6 sınıfı korvetler

Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki en ağır silahlı korvet sınıfıdır. Fazla sayıda savaş gemisine sahip olmayan ve dar bir kıyı şeridine sahip İsrail muhtemel sayıca üstün düşman donanmaları ile mücadele etmek için bu şekilde bir tasarım tercih etmiştir. Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki aktif birçok fırkateyn sınıfından daha ağır silahlı yüke sahip olmasıyla benzerlerinden ayrışıyor.

4 adet Sa’ar-6 sınıfı korvet inşa edilecek. İlk Sa’ar-6 sınıfı korvet yakın zamanda İsrail Donanması’na teslim edildi. Korvetlerin İsrail’de sistem ve silah entegrasyonları yapılacak.

Özellikler:

90 metre boy

1900 ton tam yüklü ağırlık

CODAD tahrik sistemi

2 adet MTU üretimi dizel motor

1 adet Oto Melara üretimi baş topu

2 adet Typhoon uzaktan komutalı silah sistemi

32 adet VLS’de Barak-8 hava savunma füzeleri

C-Dome yakın hava savunma sisteminde atışa hazır 16 adet füze

2 adet hafif torpido lançeri

Orta sınıf deniz helikopteri için pist ve hangar

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.