İsveç, Gripen savaş uçağı için Finlandiya ile anlaşmak istiyor

İsveç, Finlandiya’ya Saab üretimi Gripen savaş uçağının satımı hususunda Helsinki ile her türlü iş birliğine hazır.

Defense News’te yer alan haberde, üst düzey İsveçli savunma yetkililerinin, Gripen savaş uçağının olası bir Rusya saldırısını engellemek için iki ülke arasında benzeri görülmemiş bir iş birliğine olanak sağlayacağını savundukları ifade edildi.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist açıklamasında, İskandinav ülkeleri arasında daha fazla iş birliğinin, Moskova’nın “agresif hareketlerine” karşı koymanın bir ön şartı olduğunu ve hava savunmasının bu şartın hayati bir parçası olduğunu savundu.

İsveç Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Anders Persson, Savunma Bakanı’nın sözlerine değinerek, Rusya’nın potansiyel saldırı noktaları olarak İsveç ve Finlandiya’ya odaklandığını, olası bir saldırı durumunda Finlandiya hava filosunun İsveç’teki üslere ihtiyacı olacağını ifade etti. Persson, bu iki ülkenin de Gripen savaş uçağına sahip olması durumunda Rusya’ya daha kolay karşı koyulacağını vurguladı.

Finlandiya geçtiğimiz aylarda hava kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda savaş uçağı satın alınacağını duyurdu. ABD’den Lockheed Martin F-35, Boeing Super Hornet, Fransa’dan Rafale, Airbus’tan Eurofighter başta olmak üzere birçok ülkeden Finlandiya’ya teklifler geldi.

Finlandiya nihai kararını nisan ayında verecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.