İsveç, Hırvatistan’a Gripen savaş uçaklarını teklif etti

İsveç Savunma Malzemesi İdaresi (The Swedish Defence Material Administration / FMW) ve Hırvatistan’daki İsveç Büyükelçiliği temsilcileri, Hırvat hükümetine 12 yeni Gripen C/D savaş uçağı teklifi sundu. İsveç’in önerisine paralel olarak Saab, Hırvat savunma sanayisini güçlendirecek ve stratejik sektörlerle uzun vadeli bir ortaklık kurarak Hırvatistan topraklarının güvenliğine fayda sağlayacak özel olarak hazırlanmış bir stratejik işbirliği paketi teklif ediyor.

Gripen C/D, en son teknolojiyi kullanan ve havadan havaya, havadan karaya ve keşif görevleri gibi birçok görevi yerine getiren modern ve kanıtlanmış çok fonksiyonlu bir savaş uçağıdır. Uçak İsveç, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika ve Tayland Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

Çek ve Macaristan Hava Kuvvetlerinin Gripen savaş uçakları düzenli olarak NATO operasyonları ve tatbikatlarına katılarak, savaş uçağının NATO ile çalışabilirliğini kanıtlamaktadır.

Son zamanlarda Saab şirketi, Finlandiya’nın HX savaş uçağı tedarik projesi için yeni sahte füze sistemi ile Gripen savaş uçağını teklif etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.