İsviçre basını, Türkiye’nin İHA’larını konuşuyor

Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’ların hem sahadaki başarısı hem de NATO üyesi Polonya dahil birçok ülkeye ihraç edilmesi, dünya basınının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Zürih merkezli SRF, ‘’Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, 24 adet Türk Bayraktar TB2 İHA satın alacaklarını duyurdu. Bu durum askeri alanda büyük bir süprize neden oldu.’’ ifadelerine yer verdi

”Bütün ülkeler Türklerin mucize silahını istiyor” başlıklı haberde Polonya’nın Bayraktar TB2’lerle kendi ülke sınırlarını koruyacağı belirtildi. Türkiye’nin modern askeri teknolojiler bakımından NATO içinde çok önemli bir konuma sahip olduğu vurgulanırken, ‘’Türkiye, insansız hava aracı konusunda dünyanın en büyük üçüncü gücü olma yolunda kararlı ve Türklerin bu tutumu hem İHA pazarında hem de sahada rakiplerini baskı altına alıyor.’’ denildi.

Ukrayna ve Ortadoğu vurgusu

Bayraktar TB2’lerin Libya, Suriye ve Karabağ’daki başarısına dikkat çeken SRF, Türkiye’nin bu SİHA’ları Ukrayna’ya da ihraç ettiğini ve Ukrayna’nın çatışma durumunda SİHA’ları Rus destekli ayrılıkçılara karşı kullanabileceği vurgulandı.

Sahadaki başarıların birçok ülke tarafından sıkı bir şekilde takip edildiği ve Türk SİHA’larına çeşitli ülkelerden yoğun talep olduğu belirtilen haberde, ”Türk İHA’larını satın almak isteyen ülkelerin sayısı gittikçe artıyor. Tunus’tan Fas’a kadar birçok Ortadoğu ülkesi Türkiye’de üretilen askeri teknolojiyi satın almak istiyor. Türk mucizesi, satın alan ülkedeki ayrılıkları birleştiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.