İsviçre, yeni savaş jeti satın alma planını onayladı

İsviçre vatandaşları Pazar günü, yapılan referandum sonucu İsviçre Hava Kuvvetleri tarafından 6 milyar İsviçre Frangı (6,4 milyar dolar) değerinde yeni savaş jeti satın alınmasını onayladı.

Parlamento, hükümetin İsviçre’nin hava savunma kabiliyetlerini yenileştirme planlarına onay verdi. Swissinfo’nun haberine göre, Pazar günü gerçekleştirilen referandum, neredeyse 30 yıldır İsviçre Hava Kuvvetlerine yeni savaş uçaklarının alınmasıyla ilgili ülke genelinde yapılan üçüncü referandum oldu.

F-5 Tiger savaş uçağı ve F/A-18 savaş jetleri dahil olmak üzere, İsviçre’nin hava savunmasını modernize etmek için yapılan en son girişim, 4 yıl önce hükümet tarafından başlatılmıştı.

Parlamentonun çoğunluğu, 2030 yılına kadar 40 savaş uçağı alınması için 6 milyar İsviçre Frangı değerindeki krediyi onayladı. Hangi uçakların alınacağına hükümet ilerleyen süreçlerde karar verecek. Şu anda listede ABD’den Lockheed Martin ve Boeing, Fransa’dan Dassault ve Almanya’dan Eurofighter Typhoon şirketlerinden teklifler var.

İsviçre Hava Kuvvetleri’nin 2022 yılına kadar sözleşme imzalaması ve 2025’ten itibaren uçakları teslim alması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.