İtalyan Ordusu zırhlı gücünü modernleştiriyor

İtalyan Kara Kuvvetleri’nden modernizasyon hamlesi!

Birleşik Krallık merkezli SAE Medya Grubu’nun 13-15 Kasım tarihleri arasında Londra’da düzenlediği Geleceğin Zırhlı Araçlarının Beka Yeteneği Konferansı’nın son gününde konuşan İtalyan Genelkurmay Başkanlığı Yetenek Geliştirme ve Finansal Planlama Dairesi Kuvvet Geliştirme Dairesi Başkanı Yarbay Salvatore Bizzarro, İtalyan Ordusu’nun zırhlı kuvvetlerini modernize etme ve yeni nesil platformlar geliştirme planlarını sundu. Kısa vadede eski yeteneklerin modernize edileceğini, orta vadede ise yeni nesil platformların geliştirileceğini ifade etti.

Yarbay Bizzarro’ya açıklamalarına göre, İtalyan Ordusu envanterindeki 125 adet Ariete ana muharebe tankı modernize edilecek ve ayrıca envanterde bulunan Dardo zırhlı muharebe araçlarının da modernizasyon ile ömrü uzatılacak. Yarbay Bizzarro; İtalya’nın, Fransız-Alman ortaklığında yürütülen Ana Kara Savaş Sistemi (MGCS) projesinin inceleneceğini ve ilerleyen süreçte yeni bir ana muharebe tankı ve varyantlarını tedarik edeceğini sözlerine ekledi. İtalyan basınında daha önce çıkan haberlerde İtalya’nın MGCS projesine katılabileceği ifade edilmişti.

Dardo IFV

Yarbay Bizzarro konuşmasında ayrıca modern teknolojilere ve yüksek performansa sahip yeni bir zırhlı muharebe aracı geliştirilmesine yönelik zırhlı piyade muharebe sistemleri (AICS) projesinden de bahsetti. AICS’in modüler bir yaklaşımla, açık mimariyle ve yalnızca kinetik tehditlere karşı değil aynı zamanda siber ile elektromanyetik tehditlere karşı da gelişmiş koruma sistemleriyle donatılacağını ve entegre bir tasarıma sahip olacağını ifade eden Yarbay Bizzarro toplamda 1050 aracın tedarik edilmesinin planlandığını söyledi. AICS projesi ile 30 mm veya 120 mm top ile donatılmış zırhlı muharebe aracı, komuta merkezi aracı, hava savunma aracı,81 mm ve 120 mm havan aracı, topçu ileri gözlem aracı, mühendislik keşif aracı, ateş destek aracı ve ambulans varyantlarının da dahil olduğu 10’dan fazla tipte aracın geliştirilmesi planlanıyor.

AICS-IFV

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.