Japonya: Çin’in casus balonlarla hava ihlali kabul edilemez

ABD ve Kanada’nın ardından Japonya’dan da casus balonlara ilişkin sert açıklamalar geldi.

Japonya hükümeti Çarşamba günü ülke hava sahasının Çin’in gözetleme balonları tarafından ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi.

Firstpost’un Reuters’tan edindiği bilgilere göre Japonya Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Japonya hava sahasında daha önce balon şeklindeki uçan cisimlerin teyit edildiğini ve bunların Çin’den gelen insansız gözetleme balonları olduğundan kuvvetle şüphelenildiğini ifade etti.

Japonya’nın hava sahasına yapılan saldırılara karşı savunma amacıyla silah kullanımına ilişkin şartları gevşetmeyi değerlendirdiğine yer verilen haberde; silahların şu anda sadece açık ve mevcut bir tehlike durumunda kullanılabildiğine işaret edildi.

Biri gitti, çok kaldı.

Japonya Eski Savunma Bakanı Itsunori Onodera Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu olayın Japonya’nın savunmasında büyük bir delik açabileceğinden gittikçe endişe duyduklarını ifade etti.

Çin gözetleme balonlarının 2019’dan bu yana en az üç kez Japon topraklarına girdiğinden “güçlü bir şekilde şüphelendiğini” belirten Japonya Savunma Bakanlığı; Çin hükümetinden olayla ilgili “gerçekleri teyit etmesini” ve “böyle bir durumun gelecekte tekrar yaşanmamasını” şiddetle talep ettiğini söyledi. Bakanlık ayrıca, casus balonların hava ihlali eyleminin kabul edilemeyeceğini söyleyerek tepki gösterdi.

Japonya; ABD topraklarını geçtikten sonra ABD tarafından düşürülen Çin casus balonu ışığında tanımlanamayan hava cisimlerini içeren bir dizi olayı yeniden analiz etti.

Olayın ardından ABD ordusu radar ayarlarını daha küçük cisimleri tespit edecek şekilde değiştirdi ve ABD Başkanı Joe Biden; biri Alaska, diğeri Kanada ve üçüncüsü de Michigan açıklarındaki Huron Gölü üzerinde 3 adet tanımlanamayan aracın vurulmasını emretti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.