Japonya, İngiltere ve İtalya’dan yeni nesil savaş uçağı girişimi

Dünya genelinde savaş tehdidinin artması üzerine bazı ülkeler ortak yeni çözümlerin peşine düşmeye başladı.

The Defense Post’un haberine göre Japonya, İngiltere ve İtalya; aralarında ABD’nin de bulunduğu müttefikleriyle ortaklaşa yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek üzere anlaştıklarını duyurdu.

2035’e kadar hazır olması beklenen yeni nesil jetin, ülkelerin gizlilik kapasitesinden yüksek teknolojili sensörlere kadar en son hava muharebe teknolojisine yönelik mevcut araştırmalarını birleştirmesi bekleniyor.

Üç ülke yaptıkları açıklamada “bu iddialı girişimin” dünya genelinde “tehdit ve saldırganlığın arttığı” bir dönemde “gelişmiş askeri kabiliyet ve teknolojik avantajlarını hızlandıracağına” dikkat çekti.

Açıklamanın devamında, söz konusu uçağın birden fazla alanda işlev görecek daha geniş bir muharip hava sisteminin merkezi olmasının beklendiği ifade edildi.

Şimdilik ne kadara mâl olabileceği bilinmeyen yeni nesil uçak için Japonya, İngiltere ve İtalya’nın milyarlarca dolar harcayacağı düşünülüyor. 

ABD Savunma Bakanlığı, Japonya Savunma Bakanlığı ile yaptığı ayrı bir ortak açıklamada projeyi desteklediğini belirtti.

ABD-Japonya açıklamasında “Diğer platformların yanı sıra Japonya’nın bir sonraki savaş uçağı programını tamamlayabilecek otonom sistem yetenekleri üzerine bir dizi görüşme yoluyla önemli bir iş birliği başlattık.” denildi.

Japonya, İngiltere ve İtalya’nın yeni nesil savaş uçağı duyurusu, Japonya’nın 2023-27 yıllarını kapsayacak savunma bütçesini yüzde 50’den fazla artışla 318 milyar dolara çıkarmayı düşünmesinin ardından geldi.

Bir Japon savunma bakanlığı yetkilisi yeni savaş uçağının, F-35 ve muadillerinin sahip oldukları yeteneklerin üzerinde olacağına dikkat çekti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.