Japonya, Type-12 gemisavar füze sisteminin geliştirilmesini hızlandırıyor

Çin’in yükselen gücü karşısında Japonya savunma yeteneklerini artırmakta kararlı.

Japon ordusu, geliştirdiği Type-12 karadan gemiye füze sistemi ile denizlerdeki düşman gücünü kırmayı hedefliyor.  Japon hükümeti, “çevik geliştirme” adı verilen bir yöntem kullanarak geliştirilmiş bir Type-12 gemisavar füzesinin araştırmasını hızlandıracak. Bu kapsamda Type-12’nin 2026 olarak belirlenen seri üretiminin 2023’e çekilmesi hedefleniyor.

Menzili 200 km’den 900 km’ye çıkarılan yeni füze testlerden geçerken sınırlı üretime girecek. Yeni model aynı zamanda uydu iletişimi yoluyla orta seyir düzeltmesi de yapabilecek ve bu mesafelerde isabet olasılığını artıracak. Bu programda da düşük gözlemlenebilir bir tasarım ve kara saldırı kabiliyeti planları ile konuşlandırılmış birlikler Japonya’ya genel bir çatışmada düşman füze üslerine karşı saldırı yeteneği de sağlayacak.

Type-12 gemisavar füzesi; sadece donanma gemilerine değil, kara hedeflerine de saldırabilir. Japonya Savunma Bakanlığı geliştirilmiş Type-12’yi yalnızca karadan değil, aynı zamanda donanma gemilerinden ve uçaklardan da başlatmayı planlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.