Japonya’nın biyolojik silah testlerinin belgelerinin gizliliği kaldırıldı

II. Dünya Savaşı döneminde Japonya’nın, SSCB vatandaşları üzerinde test ettiği biyolojik silahlara ilişkin belgelerin gizliliği kaldırıldı. 

Regnum.ru sitesinde yer alan habere göre Rusya Federal Güvenlik Merkezi (FSB) tarafından gizliliği kaldırılan belgeler, Japonların Sovyetler Birliği topraklarındaki insanları kaçırdığını ve Hogoin toplama kampına yerleştirdiğini, ardından Japonya’nın biyolojik silah geliştirme programının yürütücüsü olan 731 nolu ünite gönderildiklerini gösteriyor.

Sorgulanan toplama kampı başkan yardımcısının, “Yeni kimyasal zehirli maddelerin ve bakteriyolojik ajanların etkisini test etmek için ölüme mahkum Sovyet halkı üzerinde deneyler yapıldı.” dediği aktarıldı. 

Japonya, 1932-45 yılları arasında işgal ettiği Mançurya bölgesinde, Dr. Dhiro Ihsii ve Dr. Kitasano Misaji komutasında olacak şekilde biyolojik ve kimyasal silah çalışmalarını yürüttü.  Silah geliştirme programının ana yürütücüsü olan 731 nolu ünit, 150 bina ve 5 uydu kamptan oluşan komplekste; 3 bin bilim adamı ve teknisyenden oluşan bir kadroyla iki aşamalı bir biyolojik silah geliştirme programı uyguladı.

Söz konusu deneyler sonucunda 13 yılda yaklaşık 10 bin mahkumun hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.