Kabil hükümeti Rusya, Çin ve Hindistan’a sarıldı

Afganistan’da ülkenin yüzde 85’ini kontrolü altında tutan Taliban’a karşı merkezi hükümet yeni uluslararası ittifaklar peşinde. 

Sputnik’in haberine göre, ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin en geç 11 Eylül tarihine dek çekilmeyi planladığı Afganistan’da ülke topraklarının büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına alan Taliban’ı durdurmanın yolları aranıyor.

Amerika’nın ‘’ne haliniz varsa görün’’ yönündeki eylem ve açıklamalarının ardından Kabil hükümeti bakışlarını doğuya çevirdi. Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib tarafından açıklamada, Afganistan’a Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelebilecek herhangi bir teknik ve terör karşıtı desteği memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi. 

Bu tip yardımların Afganistan’ın içişlerine müdahale anlamına gelmeyeciğini belirten Muhib, Bir süper gücü, bir başka süper güç ile değiştirmek istemiyoruz. Barış ve istikrar, bölgedeki ve ötesindeki herkes ile işbirliği sağlanmasıyla mümkün. Ancak dış partnerlerimize ülkemizdeki savunma ve güvenlik güçlerinin terörle mücadelesine destek sağlamaları çağrısında bulunuyor, ancak bunun içişlerimize müdahale anlamına gelmemesi gerektiğini vurguluyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.