Karadeniz’de Rusya ve ABD gerilimi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/03LYt3C2VI12eqoe447eFK” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Cumartesi günü Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi tarafından, Karadeniz üstünde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir RC-135 keşif uçağının tespit edilmesinin ardından RC-135’e engel olmak için Sukhoi Su-27 savaş uçağının olaya müdahil olduğu açıklandı.

Defence Blog tarafından yapılan habere göre Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Tarafından yapılan açıklamada, havadaki hedefin kimliğini belirlemek ve Rusya’nın devlet sınırlarına girmesini engellemek için Güney Askeri Bölge’ye ait görev başındaki hava savunma birimlerinin olaya müdahil olduğu belirtildi.

Karadeniz üzerinde tespit edilen hava hedefinin kimliğinin, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir keşif uçağı olan RC-135 olduğu Rus savaş jetlerinden oluşan ekip tarafından belirlendi. Rus savaş jetlerinden oluşan ekip tespit edilen RC-135’e Karadeniz üstünde eşlik etti.

Rus savaş jetlerinin yaptığı uçuş esnasında uluslararası hava sahası kurallarına sıkı bir şekilde uyulduğu ve Amerikan RC-135’in Rusya sınırını geçmesine izin verilmediği Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi tarafından açıklandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.